قال رسول الله صلی الله علیه وآله : اِذَا التَبَسَت عَلَیکُمُ الفِتَنُ، کَقِطَعِ الَّیلِ المُظلِمِ فَعَلَیکُم بِالقُرآنِ . هنگامی که فتنه ها، هم چون پاره های شب تاریک، شما را در خود پیچید، برشماست که به قرآن تمسک جویید. اصول کافی ج2ص459 قال امیرالمؤمنین علیه السلام : وَ اعلَموا اَنَّ هذَالقُرآنَ هُوَ النّاصِحُ الَّذی لا یَغُشُّ، وَالهادِی الَّذی لایُضِلُّ ، وَالمُحَدِّثُ اَّلذی لایَکذِبُ . بدانید که این قرآن پندآموز است که خیانت نمی کند؛ وهدایت گری است که گمراه نمی سازد ؛ وسخن گویی است که دروغ نمی گوید . نهج البلاغه خطبه 176 قال علی علیه السلام : ما جالَسَ هذَاالقُرآنَ اَحَدٌ الّا قامَ عَنهُ بِزِیادَةٍ اَو نُقصانِ؛ زِیادَةٍ فی هُدًی اَو نُفصانِ مِن عَمًی . هیچ کس با این قرآن همنشین نشد ، مگر آن که چون از نزد آن برخاست با فزونی و کاستی همراه بود؛ فزونی در هدایت، و کاستی ازکوردلی . نهج البلاغه خطبه 176 قال علی علیه السلام : مَنِ اتَّخَذَ قَولَ اللهَ دَلیلًا ، هُدِیَ اِلَی الَّتی هِیَ اَقوَم . هر کس که سخن خدا را راهنمای خود بگیرد ، به استوارترین راه ها هدایت می شود . نهج البلاغه خطبه 147

بازديد امروز : 8582
افراد آنلاين : 1
بازديد ديروز : 94
بازديد ماه : 8675
بازديد سال : 8581
کل بازديدها : 32589
مجموع اعضا : 1
تعداد مطالب : 61
تعداد نظرات : 58


برای ترجمه سایت روی پرچم کشور مورد نظر کلیک کنید
تماس با ما

چرا کودکان دروغ می گویند؟ برای گفتن حقیقت هرگز فرزندتان را سرزنش نکنید!

چرا کودکان دروغ می گویند؟

دروغ به دلایل مختلفی از دهان کودکان شنیده می شود.

• ترس، زمانی که کودکان از نتیجه اعمال خود می ترسند، برای پوشاندن آن دروغ می گویند. (آیا قوانین خیلی سفت و سخت هستند؟ و یا محدودیت ها خیلی زیاد است؟ آیا کودک شما برای حرف زدن با شما احساس راحتی می کند؟)

• برای محافظت از فرد دیگر

• چون فرزند شما خیال پرداز است و از نظرش راست گفتن کسل کننده است. 

• برای جلوگیری از انجام کارهایی که برایشان خوشایند نیست.( دندانت را مسواک زدی؟ بله پدر)

• اشتباه، بعضی وقت ها به نظر می رسد که دروغها از قصد نیست و دروغ ناگهان از دهانش می پرد. خصوصا در زمانی که در حین ارتکاب به جرم دستگیر می شود. ( چه کسی صندلی آنتیکمان را شکسته است؟ من نشکسته ام.)

• برای عشق ورزی، برای تائیدیه گرفتن و به دلیل اینکه کودکان دوست دارند، که به سرعت بر روی افراد تاثیر بگذارند.

تکنیک های جلوگیری از دروغگویی 

• شما نمی توانید فرزندان خود را از دروغگویی باز دارید، اما می توانید آن را به یک فعالیت غیر قابل قبول تبدیل کنید. اکثر دروغ ها برای محافظت از خود است، شما می توانید به وی کمک کنید و شرایطی را برایش به وجود آورید که احساس تحت فشار بودن نکند یا از عواقب کار خود رنج نکشد.

• کل بحث را بر روی اینکه چه اتفاقی افتاده و مشکل اصلی کجاست متمرکز کنید، به جای آنکه کودک را سرزنش کنید.

• وی را بازجویی نکنید. ( بعد از اینکه مدرسه را ترک کردی از کدام مسیر آمدی؟ ساعت تقریبا 3:15 دقیقه بود؟) 

• وقتی فرزند شما رفتار مناسبی ندارد وی را در دام دروغ گفتن نیندازید، او را در موقعیتی قرار ندهید که احساس کند بازنده مطلق است. وی را سوال پیچ نکنید، مقابله کردن با وی با مطرح کردن سوالات پیچیده دقیقا مشابه این است، که آگاهانه بخواهید او را وادار به دروغ گفتن کنید. به جای آن می توانید با او آرام صحبت کنید و از او بپرسید که چه اتفاقی افتاده است.

• به دنبال مقاصد مثبت باشید. دروغ یکی از بدترین تکنیک ها برای بقاست.

کباب کردن برای باربکیوست، برای کودکان نیست!

• اگر فرزندتان به دروغش اعتراف کرد، از وی به خاطر گفتن حقیقت تشکر کنید و به او بابت شجاعتش و به خاطر پایبند بودنش به اخلاقیات پاداش دهید.

• با رفتار اشتباه کنار بیایید و برای او شرایط مناسب فراهم آورید.

• برای گفتن حقیقت هرگز وی را سرزنش نکنید.

• قبل از اینکه با فرزند خود صحبت کنید، ابتدا مطمئین شوید که حتما دروغ گفته باشد. تهمت نادرست و یا باور نکردن کودک زمانی که در حال گفتن حقیقت است بسیار مخرب است.

• اگر فرزندی که دروغ می گوید را دوست ندارید. هرگز به وی برچسب دروغگو بودن را نزنید. بچه ها با برچسب هایی که به آنها می زنید، تودار و درون ریز می شوند.

• وقتی مسئله ای که فرزندتان را مجبور به دروغ گفتن کرده است، حل شد. با وی در مورد مضرات دروغگویی صحبت کنید.

• در مورد ارزش ها با وی صحبت کنید و به او بفهمانید، که شما به دروغ گفتن هرگز بها نمی دهید.

• با او در مورد اینکه شک داشتن چقدر می تواند سودمند باشد، صحبت کنید.

• با کودک خود صحبت کنید، بگذارید که بداند شما از حقایق آگاه هستید.:: برچسب‌ها:
ن : محمد . م .ج
ت : پنجشنبه 13 مهر 1391

حضرت آيت الله كشميري مي فرمودند روزي در منزل آقاي مجتهدي خدمتشان نشسته بودم كه شخصي روحاني به آنجا آمد و به من گفت: به اين آقا بگوئيد ) منظورش آقاي مجتهدي بود )كارهايي كه مي كنيد نزد خدا مسؤل مي باشيد. به او گفتم مگر آقاي مجتهدي چه كرده اند كه مسؤل مي باشند؟ گفت: روزي نزديك صحن مطهّر حضرت رضا ) عليه السّلام) بودم كه ايشان با يك نفر از صحن خارج شدند و ناگهان:: برچسب‌ها:
ن : محمد . م .ج
ت : شنبه 8 مهر 1391

باب3 زمان ولادت حضرت رضا عليه السّلام 

1- روايت شده است كه عدّه‏اى از اهل مدينه گويند: حضرت رضا عليه السّلام در مدينه در پنجشنبه 11 ربيع الاوّل به سال 153 هجرى و 5 سال بعد از وفات امام صادق عليه السّلام متولّد شدند. و در «طوس» در قريه‏اى بنام «سناباد» از آبادى‏هاى «نوقان» وفات كردند. و در خانه حميد بن قحطبه طائىّ، در قبّه‏اى كه هارون در آن مدفون بود، در كنار قبر هارون، سمت قبله، دفن شدند. وفات حضرت، در سال 203 هجرى روز جمعه، بيست و يكم (و يا بيستم) ماه مبارك رمضان واقع شد، عمر شريف ايشان چهل و نه سال و شش ماه بود. از اين مدّت، 29 سال و دو ماه را با پدر گرامى‏شان گذراندند و 20 سال و 4 ماه هم بعد از پدرشان كه دوران امامت ايشان بود.

امام رضا عليه السّلام 29 سال و 2 ماه داشتند كه به امامت رسيدند و آغاز امامت ايشان با ادامه حكومت‏

 :: برچسب‌ها:
ن : محمد . م .ج
ت : پنجشنبه 6 مهر 1391

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند : ((عزیزان من! امروز تهاجم فرهنگى با استفاده از ابزارها و فناوری‏هاى جدید ارتباطى خیلى جدى است؛ صدها وسیله و راهرو اطلاعات به سمت فکر جوان و نوجوان ما وجود دارد؛ از انواع شیوه‌هاى تلویزیونى و رادیویى و رایانه‌اى و امثال این‏ها دارند استفاده مى‌کنند و همین‌طور به صورت انبوه، افکار و شبهه‌هاى گوناگون را در آن‏ها مى‌ریزند. باید در مقابل این‏ها ایستاد. امروز نمى‌شود به همان روش‏هاى قدیمى خودمان اکتفا کنیم؛ البته که جوان نمى‌آید)) متاسفانه هنوز ما شاهد این هستیم که مسئولان فرهنگی شهرستان هیچ حرکتی در این رابطه نداشته اند. 

به نظر حقیر اگر موازی کاری از بین ادارات و دستگاههای ذیربط برداشته شود امید هست که شاهد حرکت خوبی در شهرستان باشیم. 

به چند نمونه از این موازی کاریها توجه بفرمایید. 

1- در برنامه های اوقات فراغت تابستان ، آموزش و پرورش ، سپاه و سازمان تبلیغات هر سه در یک محله کلاس تشکیل داده و تقریبا موضوعات شبیه به هم  :: برچسب‌ها:
ن : محمد . م .ج
ت : دوشنبه 3 مهر 1391
نام کاربري:
رمز عبور:
با افتخار قدرت گرفته از ثامن بلاگ
mkm1382@yahoo.com@rizeh